Jak powstawały książki


Ponieważ w zeszłym tygodniu tematem przewodnim była książka, grupy Żabek i Pszczółek wybrały się do Muzeum Drukarstwa w Warszawie przy ul. Targowej, aby zgłębiać tajemnice produkcji książek.
Ponieważ w zeszłym tygodniu tematem przewodnim była książka, grupy Żabek i Pszczółek wybrały się do Muzeum Drukarstwa w Warszawie przy ul. Targowej, aby zgłębiać tajemnice produkcji książek. Dowiedzieli się, jak powstaje książka i z jakich części się składa oraz tego, że kiedyś wykonywało się je bez użycia komputerów, z papieru i drewna!

Czy wiecie, że w czasach średniowiecznych, aby wydać książkę w dwóch egzemplarzach, trzeba było ją od nowa przepisać! Tym zajmowali się kopiści, a przepisywanie to było bardzo długie i żmudne, książki więc były bardzo rzadkie i drogie. Zresztą, w tych czasach tylko bardzo najlepiej wykształceni ludzie potrafili czytać, a więc niewielu rodziców czytało dzieciom książki na dobranoc.

Kiedy książka była już przepisana, można było zabrać się za jej ilustrowanie i zdobienie - tym zajmowali się iluminatorzy. W średniowieczu iluminacja ksiąg była ważną dziedziną sztuki.