Pszczółki na zajęciach robiły dziś wulkan


A czy wiecie, co to jest wulkan?
Wulkan to otwór w Ziemi, przez którą ognista mieszanina gazów, pary wodnej, popiołu, bryłek półpłynnej skały, zwanej lawą, wyrzucana jest do atmosfery.
Ponieważ Pszczółki w tym tygodniu uczą się o katastrofach naturalnych, na zajęciach robiły dziś wulkan!

A czy wiecie, co to jest wulkan?


Wulkan to otwór w Ziemi, przez którą ognista mieszanina gazów, pary wodnej, popiołu, bryłek półpłynnej skały, zwanej lawą, wyrzucana jest do atmosfery. Wulkaniczne popioły, opadające po wybuchu, nawarstwiają się i twardnieją, tworząc lekką, szarą skałę.

Zaskakujące fakty o wulkanach:

... Wulkany przyczyniają się do piękniejszych zachodów Słońca
I to na całym świecie. Tak było na przykład kiedy w 2008 roku wybuchł wulkan Kasatochi na Alasce. Na całym świecie dały się zaobserwować wyjątkowo malownicze zachody, podczas których Słońce otaczały koralowe i pomarańczowe okręgi. Dlaczego? Spowodowały to mikroskopijne elementy pyłu wulkanicznego, które rozprzestrzeniły się w ziemskiej atmosferze, a następnie rozpraszały światło słoneczne.
... Erupcja Mount Pinatubo schłodziła Ziemię
Erupcja ta miała miejsce w 1991 roku, a zatem jest dobrze udokumentowana.
Pinatubo to czynny wulkan na wyspie Luzon, w Filipinach. Jego wybuch sprzed 20 lat wyniósł do atmosfery 22 miliony ton dwutlenku siarki, który rozprzestrzenił się po całej planecie, schładzając globalna temperaturę o co najmniej 0,5 stopnia C.
... Najbardziej aktywne wulkany znajduja sie w Indonezji
... Skały wulkaniczne unoszą się na wodzie
Robią to jako jedyne skały na świecie. Dokładniej - chodzi o wulkaniczny pumeks.
(ew/livescience.com/wiki)