Fascynujące ośmiornice


Wszystkiego o ośmiornicach nasze przedszkolaki dowiedziały się wczoraj na warsztatach Art Smart. Obejrzeliśmy też fascynujący film.
Czy wiecie że...

... ośmiornice mają trzy serca?


Serce ośmiornic znajduje się w worku osierdziowym. Jest jednokomorowe, z dwoma przedsionkami. Ośmiornica posiada dodatkowo dwa serca skrzelowe pomagające wtłoczyć krew do skrzeli.

... krew ośmiarnicy ma kolor niebieski?

Krew ośmiornicy jest niebieska
Ośmiornice i kałamarnice mają niebieską krew. Zamiast czerwonej he-moglobiny, rolę przenośnika tlenu pełni u nich hemocyjanina zawierająca miedź (stąd niebieski kolor). W niskiej temperaturze i przy małym stężeniu tlenu w wodzie, transport oparty o hemocyjaninę jest bardziej wydajny od hemoglobinowego.

...W Korei ośmiornice są jedzone żywcem?

W Korei żywe ośmiornice określane są jako „sannakji" - są to ośmiornice, które zostały pocięte żywcem na małe kawałki lub przygotowane w całości. Kiedy są podawane na talerzu, ich ramiona wciąż wiją się. Koneserzy „sannakji" najbardziej lubią w tym nietypowym daniu nie tylko smak świeżego mięsa, ale także fakt, że ośmiornica ta wciąż zachowuje się, jakby była żywa i przyczepia się do ich języka. Czy może to być niebezpieczne? Owszem. Jeśli przyssawki ośmiornicy przyczepią się do naszego przełyku, możemy się udusić, dlatego należy pamiętać, aby jeść to danie możliwie szybko.

... Ośmiornice są bardzo inteligentne?

Mimo iż ośmiornice mają mózg wielkości orzecha, są bardzo inteligentne. Być może nawet bardziej niż jakakolwiek inna klasa bezkręgowców. Mózg ośmiornic swoją sprawnością dorównuje nawet mózgom niektórych ssaków i ptaków. Wiecie, że ośmiornice posiadają zdolność do logicznego myślenia, zapamiętywania, powtarzania i odtwarzania tego, co sobie utrwaliły?

(www.wiedzoholik.pl)

Tego wszystkiego nasze przedszkolaki dowiedziały się wczoraj na warsztatach Art Smart. Obejrzeliśmy też fascynujący film o tym, jak ośmornica odkręca słoik, i wykonaliśmy nasze własne przedszkolne ośmiornice.